Jesień to czas pysznej herbaty, świec, ciepłych skarpetek i wciągających książek. O ile wszyscy chcielibyśmy móc rozsiąść się w naszym ulubionym fotelu i zagłębić się w lekturze, o tyle dla wielu z nas taki scenariusz pozostaje w strefie marzeń. Nie zmienia to jednak faktu, że chcemy czytać w tym okresie więcej, a te pięć prostych kroków pomoże Ci zwiększyć swoją efektywność w tym zakresie.
1. Nie kupuj książek pod wpływem impulsu
Książki zalegające na półkach sprawiają, że tracimy motywację do sięgnięcia po nie, jednocześnie namawiając nas do powiększania kolekcji. Jeśli widzisz w księgarni książkę i pięknej okładce i w końcu ją kupisz, będziesz czuła, że jesteś zobligowana do przeczytania jej, nawet jeśli okaże się, że jest zupełnie nie w twoim stylu. Dodatkowo z półki będą patrzeć na Ciebie książki, które także chcą być przeczytane. Jeśli do tego na pozycje wydajesz małą fortunę, może to wzbudzać u Ciebie poczucie winy, które nie pomoże Ci w delektowaniu się lekturą.
2. Nie marnuj czasu na książki, które Cię nie zaciekawiły
Wielu z nas powiela przekonanie, że książkę, którą już zaczęliśmy, wypada skończyć, nawet jeśli jest ona skrajnie nieciekawa i w ogóle nie pasuje do swojego opisu na tyle okładki. Przez to marnujemy masę czasu na pozycje często grube i nieciekawe, zamiast sięgnąć po coś, co naprawdę by nas wciągnęło. Czasami czytanie takiej pozycji trwa znacznie dłużej, niż dużo grubszej, ale przy tym ciekawszej opowieści. Jeśli nie jesteś w stanie przebrnąć przez jakąś książkę, po prostu odstaw ją na półkę lub zwróć do biblioteki i nie zaprzątaj sobie nią niepotrzebnie głowy.
3. Czytaj wtedy, kiedy masz choć chwilę czasu
W kolejce do lekarza albo w autobusie, na nudnym wykładzie czy podczas przerwy na kawę. Nie wpatruj się bezsensownie w telefon, kiedy wydaje Ci się, że nie masz niczego lepszego do roboty, tylko sięgnij po książkę. Jeśli uważasz, że noszenie za sobą wszędzie książkowych cegieł jest zbyt wymagające, zainwestuj w czytnik e-book i odciąż swoje plecy czy ramiona, ale wykorzystuj okazje. Bardzo dużo czasu marnujemy dziennie na przeglądanie Facebooka czy Instagrama, podczas gdy możemy poświęcić go na czytanie o przygodach naszych ulubionych bohaterów.
4. Nie gloryfikuj czynności czytania książek
Niestety wiele osób ma tendencję do podchodzenia do książek z przeczuciem, że sama czynność czytania sprawia, że stają się lepszymi ludźmi. To oczywista nieprawda, bo samo czytanie nie musi nas wcale rozwijać w żadnym konkretnym kierunku. Dużo ważniejsze jest to, co czytasz i po co. Jeśli podchodzisz do książek z założeniem, że poprzez czytanie ich podnosi się twój prestiż albo że stajesz się przez to lepsza od osób, które nie czytają, nigdy nie odnajdziesz prawdziwej radości w lekturze i nigdy tak naprawdę się nie rozwiniesz, ponieważ zaślepi Cię twoje własne przekonanie o wyższości.
5. Skup się na tym, co chcesz przeczytać, a nie na tym, co „musisz” przeczytać
Wiele osób chce nadążać za nowościami, ale nikt nie jest w stanie przeczytać wszystkiego, co pojawia się na rynku, ani wszystkiego, co jest mu polecane czy reklamowane. Wiele osób czuje jednak przymus co do zrobienia tego, przez co męczy się z wieloma książkami. Lepiej już od początku zdać sobie sprawę, że wyzwania czytelnicze skupiające się na konkretnych pozycjach czy nasze własne postanowienia mogą okazać się zbyt trudne do spełnienia i postawić od razu na książki, które faktycznie chcemy przeczytać i co do których mamy duże oczekiwania.