Pomimo krytyki ze strony dużej części środowiska literackiego, nie ma wątpliwości, że Paulo Coelho jest jednym z najbardziej znanych autorów na świecie. Jest nawet pisarzem z największą liczbą followersów na portalach społecznościowych. Za swoje prace otrzymał wielkie uznanie we wszystkich częściach świata, m.in. medale i nagrody z Francji, Hiszpanii i Brazylii. Nie ulega wątpliwości, że jest on jedną z najważniejszych postaci brazylijskich, wyróżniającą się kontrowersyjnym stylem pisania.

Treść jego tekstów pozwoliła mu wygenerować ważne dyskusje społeczne, szczególnie w odniesieniu do seksualności i zdrowia psychicznego. Jego kontrowersyjny styl pisania idzie w parze z buntowniczością jego osobowości.

Urodzony w Rio de Janeiro w 1947 roku, stał się ikoną literatury dzięki głośnym dziełom, takim jak Alchemik, Weronika postanawia umrzeć, Jedenaście minut i Podręcznik wojownika światła. Coelho nie zaczynał jednak od sławy. Jego pierwsze dzieło, „The Alchemist”, sprzedało się w mniej niż tysiąc egzemplarzy przy pierwszym wydaniu. To właśnie dzięki naleganiom Paulo stała się ona jego najlepiej sprzedającym się dziełem.

Aby dać ci wgląd w intrygujący umysł tego autora, przynosimy ci listę 7 najbardziej niezwykłych faktów na temat życia i twórczości Paulo Coelho.

5 ciekawostek o Paulo Coelho

1. Burzliwe narodziny

Paulo Coelho od chwili narodzin był skazany na wywołanie zamieszania. Jego narodziny utrudniała własna pępowina, która zaplątała się na jego szyi.

Ponieważ urodził się w szpitalu św. Józefa, matka Coelho ślubowała, że jeśli jej syn pokona tę przeszkodę i pozostanie przy życiu, będzie się modlić do tego świętego do końca jego życia. Co roku zresztą Coelho urządza 19 marca imprezę ze swoimi bliskimi przyjaciółmi, świętując dzień św. Józefa.

2. Próba odwrócenia go od pisania przez rodziców

Coelho od najmłodszych lat wykazywał zainteresowanie światem pisarskim. Jednak rodzice nie zgadzali się z jego zamiłowaniem do literatury, więc próbowali sprowadzić go na drogę duchową i religijną. To odrzucenie spowodowało, że autor w bardzo młodym wieku zbuntował się przeciwko rodzicom, co doprowadziło go do odseparowania się od życia religijnego.

3.  Eksperymenty w latach 60

Lata 60. to szczególnie kontrowersyjny okres w historii ze względu na popularyzację narkotyków rekreacyjnych. Wiele osławionych postaci zaczęło eksperymentować z tymi substancjami, a Coelho nie był wyjątkiem.

Angażował się nawet w nietypowe dla tamtych czasów aktywności seksualne, takie jak uprawianie seksu z wykorzystaniem czarnej magii. Co więcej, Paulo Coelho twierdzi, że miał w tym czasie doświadczenia homoseksualne.

4.  Pracował jako kompozytor muzyczny

Według portalu http://www.autorka.pl – w latach 70. Coelho obrał inny kierunek artystyczny, pisząc teksty do piosenek. W rzeczywistości jego kompozycje muzyczne zarobiły znaczną sumę pieniędzy, która później pomogła mu wydać pierwsze powieści.

5.  Więzienie i tortury

Innym ważnym faktem w jego życiu jest to, że jakiś czas spędził w więzieniu w mieście Brasilia. Jednak tuż po uwolnieniu został porwany przez grupę paramilitarną, która torturowała go przez tydzień.