Przez ostatnie lata telewizja oraz kino sięgały, z sukcesami, coraz częściej po gatunek fantasy, czego idealnym przykładem jest „Gra o Tron” oraz „Władca Pierścieni”.

Jednak tak naprawdę najwięcej mają w tym gatunku do pokazania książki (albo ich serie). Oprócz wyżej wymienionych, na jakie książki z gatunku fantasy należy zwrócić uwagę?

Fantasy zagraniczne, czyli klasyka i komercja

Diuna

Cykl powieści Franka Herberta powrócił ostatnio do łask, dzięki znakomitemu filmowi, który nie tak dawno gościł na ekranach kin. Cała seria książek opowiada o planecie Arakis, która jest źródłem melanżu oraz o walce rodów o to, kto ma zasiąść na imperialnym tronie. Diuna była wielokrotnie nagradzana, co tylko potwierdza, że mamy do czynienia z książką wybitną. Polityka, ekologia, mistycyzm oraz przygoda, to wszystko i wiele więcej oferuje w swojej powieści Frank Herbert.

Mgły Avalonu

Legendy o Królu Arturze i jego rycerzach, są znane praktycznie każdemu czytelnikowi, a co jeśli spojrzymy na tę historię z zupełnie innej, kobiecej, perspektywy? Mgły Avalonu, autorstwa Marion Zimmer Bradley, przez wielu są określane jako romans fantasy, który stał się jedną z najlepszych powieści z tego gatunku w dziejach. Warto samemu przekonać się, czemu tak wiele osób uważa powieść Zimmer Bradley, za dzieło wybitne w swoim gatunku.

Polskie fantasy, czyli trochę inaczej, ale po naszemu

Wiedźmin

Cykl powieści Andrzeja Sapkowskiego w Polsce obrósł już małym kultem, a za granicą stał się znany w ciągu ostatnich kilku lat z powodu hitowych gier komputerowych.

Wiedźmin opowiada o przygodach Geralta, tytułowego zabójcy potworów. Świat przedstawiony przez Sapkowskiego, nie jest czarno-biały, dzięki czemu historia wiedźmina wciąga. Polska klasyka w najlepszym wydaniu. Więcej o miejscu Wiedźmina Andrzeja Sapkowskiego w polskiej literaturze fantasy w serwisie poczytam.pl.

Inkwizytor

Cykl Jacka Piekary, to niesamowite uniwersum, w którym Chrystus zszedł z krzyża i wymierzył karę tym, którzy w niego nie wierzyli. Tytułowy Inkwizytor, wypełnia wolę swojego Pana i wędruje przez świat, niosąc pomoc tym, którzy jej potrzebują. Czarna magia, morderstwa oraz mnóstwo czarnego humoru sprawiają, że Inkwizytor przyciąga wielu czytelników, którzy zachwycają się światem przedstawionym przez Jacka Piekarę. Pozycja obowiązkowa dla czytelników, spragnionych zupełnie innego, bardziej mrocznego fantasy, niż klasyczne elfy i krasnoludy.

Fantasy, czyli jeden gatunek, ale wielka różnorodność

Powyższe propozycja, udowadniają, że fantasy ma swoim czytelnikom do zaoferowania wielką różnorodność. Co najważniejsze można, się z nią spotkać nie tylko w literaturze zagranicznej, ale również krajowej. Fantasy jest gatunkiem, w którym każdy czytelnik znajdzie świat idealny dla siebie.

Kiedyś fantasy kojarzyło się głównie z krasnoludami, elfami itd., obecnie autorzy powieści coraz chętniej sięgają po wiele różnych, czasami naprawdę bardzo intrygujących motywów. Na tym wszystkim zyskuje czytelnik, dla którego nowe światy są równie ciekawe, jak te znane już bardziej klasyczne.