Fakt czy mit? Skrzaty to magiczne stworzenia stanowiące część kultury popularnej, które znamy od dziecka. Są częścią wielu bajek dla dzieci, są atrakcjami wesołych miasteczek, widzimy je w serialach i filmach…

Co to są skrzaty? Definicja

Najprostsza definicja skrzatów mówi o fantastycznych istotach, które początkowo utożsamiane są z duchami. W późniejszym okresie skrzaty wyobrażano sobie jako maleńkie istoty zamieszkujące lasy, a także przedstawiano je pracujące w kopalni, niekiedy myląc je z krasnoludami. Chociaż skrzaty mają różne cechy w zależności od obszaru, czymś wspólnym na całym świecie jest przedstawienie skrzatów z kolorowymi kapeluszami, czasami ze spiczastymi końcówkami.

Pochodzenie legendy o tych magicznych stworzeniach

Pochodzenie skrzatów sięga XIII wieku, a według tradycji obywatel Szwecji Frederik Ugarph przebywał w domu pewnych rybaków na terenie należącym obecnie do Norwegii. Tam natknął się na figurę o wysokości około 15 centymetrów, przedstawiającą brodatą istotę ze spiczastą czapką, która została wyrzeźbiona z drewna korzeniowego nieznanego drzewa. Figura została wyrzeźbiona z napisem „Gnome, life-size” i jest uważana za pierwszy dowód istnienia tych magicznych istot. W wielu krajach europejskich, takich jak Niemcy, Bułgaria, Węgry, Czechy, Finlandia, Wielka Brytania i Luksemburg, istnieją legendy o skrzatach, choć bywają one znane pod różnymi nazwami, mają wiele wspólnych cech. Chcesz zobaczyć skrzaty na własne oczy? Odwiedź Dolinę Skrzatów w Ozorkowie. Park rozrywki, który opowiada o historii skrzatów.

Skrzaty zawsze rodzą się w parach

Skrzaty żyją do 400 lat, a w wieku około 120 lat samice zawsze rodzą parę, którą może być dwóch chłopców, dwie dziewczynki lub chłopiec i dziewczynka. W ten sposób utrzymują stabilność populacji.

Jak wysokie i ciężkie są skrzaty?

Ogólnie rzecz biorąc, dorosły skrzat ma 15 centymetrów wzrostu (bez czapki) i waży do 300 gramów, jeśli jest to mężczyzna, podczas gdy kobieta ważyłaby od 250 do 275 gramów. Skrzat syberyjski mierzyłby do 19 centymetrów, będąc najwyższym.

Wrogowie skrzatów

W niektórych opowieściach ludowych i serialach telewizyjnych, takich jak „David the Gnome”, trolle są magicznymi istotami, które próbują uniemożliwić życie skrzatom i są przedstawiane jako brzydkie i śmierdzące.

Jednak człowiek, pomimo otrzymywania pomocy od trolli, może być również ich wrogiem, zwłaszcza gdy wycina lasy, w których żyją. W tym sensie godny uwagi jest film Walta Disneya „Gnome-Mobile”, który opowiada o tym, jak młody skrzat i jego dziadek są ostatnimi osobami, które pozostały w parku naturalnym z powodu masowego wyrębu.