Pewnie wielu rodziców ucieszy fakt, że wakacje się kończą, zatem wreszcie dzieci wracają do szkoły, choć w sumie nie wiadomo na jak długi czas. Oczywiście są dzieciaki, które się cieszą z tego powodu, ale też tacy, którzy specjalną radością nie pałają. Ale jest jeszcze jedna grupa, która odczuwa stres, a tą grupą są nastolatkowie, którzy właśnie idą do szkoły średniej. Rzeczywiście zmiana szkoły może być stresująca, ale trzeba też zauważyć, że szkoła średnia wymaga już bardziej dorosłego zachowania. W tym przypadku bardzo dużą rolę mają do odegrania rodzice, którzy powinni przygotować dziecko do szkoły średniej. Ale jak to zrobić? Tego dowiecie się z naszego poradnika.

Luz jest wskazany i szczera rozmowa też

Wasze dzieci mogą odczuwać stres z powodu zmiany szkoły. W końcu to zmiana miejsca, ale też inni nauczyciele i nowi koledzy. Jeszcze niedawno nastolatkowie stresowali wynikiem rekrutacji do szkół średnich, a już czeka ich kolejny stres. Co w takim przypadku możecie zrobić Wy rodzice? Oczywiście porozmawiać ze swoimi pociechami. Możecie im powiedzieć, że stres jest naturalny, bo większość osób nie lubi dużych zmian. Warto jeszcze postawić na luz, czyli wytłumaczyć dziecku, że ma prawo się stresować, ale też nie musi się stresować, bo zawsze przecież może liczyć na Was i Waszą pomoc. Zawsze chętnie wysłuchacie jego rozterek czy wątpliwości. Wasze wsparcie jest niezbędne. Nawet jeżeli postawa nastolatka wydaje się temu przeczyć, to jednak dziecko wie, że jest dla Was ważne i wtedy kiedy będziecie potrzebować pomocy zwróci się do Was. Zachęcamy, aby dawać dzieciom swoją przestrzeń, ale też pytać, rozmawiać. A jeżeli mówi, że nie chce, to powinniście zawsze powtarzać, że wtedy kiedy tylko będzie mieć ochotę, to zawsze go wysłuchacie.

Trochę rozrywki nie zaszkodzi

Szkoła średnia rządzi się swoimi prawami. Wymagania nauczycieli zazwyczaj są większe, wszak po kilku latach uczniów czeka matura. Dodatkowo w trakcie szkoły średniej nastolatkowie stają się dorosłymi – w końcu kończąc 18 lat. Jednocześnie nie oznacza to wcale, że są już na tyle dojrzali, by podejmować w pełni odpowiedzialne decyzję. Ale pamiętajcie, że mają prawo do błędów, a Wasza rola wtedy skupia się na tym, by nie zrobili sobie krzywdy przez swoje decyzje. Skoro pierwszy dzień szkoły średniej zbliża się wielkimi krokami, to zdenerwowanie też wzrasta. A to znaczy, że czas na trochę rozrywki, która pozwoli dziecku odstresować się i zapomnieć. Możecie wspólnie wybrać się do parku rozrywki czy na jakąś wycieczkę. Wasza pociecha może nawet wybrać kierunek. Możliwości jest wiele, zatem wystarczy tylko zaplanować, a potem zrealizować plany. Dobry humor jest wskazany, a stres zostawiamy w domu.

Świętujcie – w końcu zbliża się dorosłość

Dziecko powinno wiedzieć, że ma wsparcie w rodzicach. To bardzo ważne. Każdy sukces powinien być chwalony i świętowany. Jeżeli rekrutacja do szkół średnich była udana, to warto wybrać się w rodzinnym gronie do restauracji, by świętować. Zatem warto pomyśleć o świętowaniu pierwszego dnia w nowej szkole. Możecie przez rozpoczęciem roku bądź też pierwszego dnia wybrać się do eleganckiej restauracji i porozmawiać z dzieckiem, jak podoba mu się szkoła, jakie jest pierwsze wrażenie. A jeżeli nie będzie dobre, to zawsze możecie powiedzieć, że rzadko pierwszy dzień w szkole jest udany.

A, gdy szkoła nadal się nie podoba…

Wasze dziecko musi wiedzieć, że zawsze może na Was liczyć. Dlatego też powinno czuć Wasze wsparcie w każdej sytuacji. Jeżeli dojdzie do tego, że szkoła zupełnie nie będzie mu odpowiadać bądź też nie będzie ono nadążać za programem bądź rówieśnicy będą go prześladować, to pozwólcie dziecku na zmianę szkoły. Oczywiście nie chodzi o to, aby szkołę zmieniać po kilku tygodniach, ale jeżeli dobro Waszego dziecka cierpi, to czas na zmiany. Zmiana szkoły nie jest wcale taka zła i jeżeli pomoże, to dlaczego nie! Oczywiście wcześniej warto spróbować sytuację zmienić, ale jednak czasem nie przynosi to należytych oczekiwań i zmiana placówki jest lepszym wyborem.

Wsparcie, wparcie i jeszcze raz wsparcie. Tego Wasze dziecko oczekuje od Was i dlatego przede wszystkim musicie je wspierać. Miłość, rozmowa i pełne zaufanie, a także podmiotowe traktowanie – na tych filarach powinna opierać się Wasza relacja.